V dnešnom článku sa dozviete, že Dánsko by chcelo mať svoj kúsok Arktídy, povieme si niečo o kvalitách fínskeho školstva, poodhalíme plány na Titanic II, pozrieme sa na nórske Špicbergy ale i na to, aké vyhliadky má Island na to stať sa technologickým centrom Európy. Začnime zľahka – bicyklovou kultúrou v Dánsku.

Dánsko

Bicykle a Dánsko, to je niečo ako pyramídy a Egypt, jednoducho, patria k sebe. V Kodani otvorili superdiaľnicu pre tieto dvojkolesové tátoše, ktorá bude spájať predmestia s centrom – určená hlavne pre ľudí dochádzajúcich každodenne do práce. Hoci je v krajine viac ako 10.000 km cyklistických trás, táto diaľnica urobila značný rozruch, pretože umožňuje cestovať do práce mnohým ľudom z odľahlejších častí mesta. 18 kilometrová trasa pripomínajúca diaľnicu, hladučko vydláždená, z veľkej časti neprerušovaná inými cestami alebo križovatkami, vedie cez polia, parky, popri jazere s kačkami… Je prvou z plánovaných 26 trás a má prispieť k tomu, aby sa mesto do roku 2025 stalo „carbon neutral“. Vedenie Kodane sa spolu s 21 okolitými samosprávami dohodlo na podpore ľudí k väčšiemu využívaniu bicyklov a k ich uprednostňovaniu pred autom alebo autobusom. Tento plán sa stretol s podporu na pravej i ľavej strane politického spektra a obyvatelia Kodane sú na ňu právom pyšní. Mimochodom, prednedávnom bola na bicykli odfotená i sympatická dánska princezná Mary Elizabeth.

A čo cargobikes, počuli ste už o nich? V Dánsku sú hromadne rozšírené, používajú sa na odvezenie detí do školy, ťahanie nákladu alebo podgurážených kamarátov z barov.

Na originálny spôsob využitia týchto nákladných bicklov prišla kodaňská spermobanka. Drahocenný náklad preváža po mestských klinikách ekologickou formou, nádoba obsahuje dômyselné chladiace zariadenie.

Minulý rok generovalo Dánsko 20 % elektrickej energie zo vzduchu, k dnešnému dňu už je to 26 % a do roku 2020 si stanovilo cieľ 50 %. Nezaostáva však ani Švédsko – až 12.000 nových pracovných miest v odvetví veterných turbín predpovedá v tejto krajine Allen & York. Minulý rok vláda ohlásila nasadenie 2.000 nových turbín v priebehu nasledujúcich 10 rokov. Späť však k Dánsku, štátom vlastnená firma DONG podpísala kontrakt na nákup 300 turbín od Siemensu, budú umiestnené na pobreží Británie. Pre predstavu, takéto množstvo turbín by dokázalo po celý rok zásobovať približne 350.000 domov. Dánsko sa zároveň stalo testovacím centrom pre čínsku firmu Envision Energy, ktorá tu bude vyvíjať a testovať nový prototyp turbíny len s dvoma lopatkami.

Kodaňský Art Festival vezme umenie do ulíc. S cieľom zmazať hranice medzi kultúrnymi inštitúciami a verejným priestorom sa na festivale predstaví začínajúcich i ostrieľaných umelcov z 24 krajín sveta. Takáto udalosť je skvelou príležitosťou na stretnutie všetkých vekových a sociálnych skupín, nadviazanie nových známostí a vybočenie z každodenného dňa. Oficiálna stránka v čase písania týchto riadkov ešte nefungovala, verme, že ju do začiatku stihnú spojazdniť🙂

Klimatické zmeny sprístupňujú cesty k prírodnému bohatstvu na póloch a i Dánsko sa zaraďuje na zoznam krajín (doposiaľ Rusko a Kanada), ktoré si na ten severný robia nárok. Vďaka vláde nad Grónskom je jednou s krajín, ktorá technicky s Arktídou susedí.

Makrelová vojna! Faerské ostrovy, autonómne dánske teritórium, kritizovalo hlasy írska a iných krajín EÚ po sankciách voči nemu a Islandu za ulovenie väčšieho množstva makrel, než bolo povolené. Írsku, Francúzsku, Španielsku a Portugalsku sa nepáčia kvóty, ktoré si Faerské ostrovy s Islandom jednostranne nastavili. V roku 2010 Island zvýšil svoju kvótu z 2 tisíc na 130 tisíc ton, Faerské ostrovy vtedy strojnásobili svoju kvôtu na 85 tisíc, tento rok na 148 tisíc ton. Brusel v januári 2011 vyhlásil, že vykladanie makrel z islandských lodí bude v EÚ až do vyriešenia sporu blokovať.

Fínsko

V čom tkvie tajomstvo impozantných úspechov fínskych škôl? Blíži sa zverejnenie výsledkov medzinárodného porovnania škôl OECD PISA 2012 a mnoho západných krajín bude svoj pohľad smerovať práve na Fínsko. Táto krajina prekvapila celý svet, keď sa za 10 rokov prepracovala až na 3. miesto za Šanghaj a Kóreu, ktoré sú známe svojím drsným štúdiom, stresujúcimi štandardizujúcimi testami a  sedeniami po škole, ktoré ešte viac zvyšujú už tak vysoko konkurenčný vzdelávací systém. Fínsko v mnohom predstavuje pravý opak – dáva prednosť rovnosti pred konkurenciou, podporuje množstvo outdoorových aktivít, vyhýba sa štandardizovaným testom, neporovnáva študentov, učiteľov, školy ani regióny. Pokiaľ vás zaujíma viac, pozrite si vyčerpávajúcu esej na smithsonianmag.com.

Fínska spoločnosť Deltamarin vytvára pre austrálskeho miliardára dizajn pre výstavbu desaťposchodového Titanicu II. Plavidlo bude vernou napodobeninou legendárnej lode, bude obsahovať prvú, druhú a tretie triedu s írskou muzikou.

Niektorí Fíni majú tak radi svoju saunu, že si ju berú i na cestu.

Fínski vedci prišli na to, že prítomnosť psíka alebo mačky v rodine má významný pozitívny vplyv na imunitný systém malých detí. Iný tým zasa zachytil zvuk polárnej žiary na video. Potvrdzujú tak informácia niektorých cestovateľov, ktorí tvrdili, že počuli zvláštne zvuky, keď sa aurora borealis objavila. A fínski vedci po tretíkrát – zemské magnetické pole využili v novom navigačnom prístroji, ktorí vás bude navigovať tam, kde satelitné lúče nedosiahnu – v budovách. Vyvinuli zároveň i aplikáciu pre smartfóny, systém vám povie, kde sa nachádzate s presnosťou 0,1 až 2 metre.

Fínske Tampere prechádza na používanie balíka OpenOffice; software je zadarmo, nebude tak musieť platiť licenčné poplatky za Microsoft Office pre žiaden svoj počítač. Myšlienka je to rozhodne zaujímavá, náklady na softwarové vybavenie štátnej správy sú veľké. Ozývajú sa však i obavy z nedostatočnej kompatibility.

Marketingová kampaň pre nového Batmana sa vo Fínsku po smrteľnom incidente zníži na minimum. 20. júla zomrelo pri strelbe v americkom Denveri 12 ľudí a ďalších 50 bolo zranených.  Útočníka polícia zadržala. V Paríži premiéru filmu odložili.

Fínska Rovio letí na vlne Angry birds. Spoločnosť, ktorá vytvorila túto hru na Facebook už skôr ohlásila plány pre výstavbu miniparkov v štýle Disneylandu, teraz v Číne otvorila prvú z 25 plánovaných obchodov s oblečením, hračkami a príslušenstvom pre mobilné telefóny.

Dvaja muži boli vo Fínsku obvinení zo zabitia dvoch sivých vlkov, zahrabali ich v lese a klamali o tom federálnym vyšetrovateľom. Vlci boli chránení ako ohrozený druh, mužom hrozí 5 rokov väzenia za klamanie federálnym vyšetrovateľom a 1 rok za zvyšné obvinenia.

2 z 3 Fínov chcú ponechať súčasnú výšku rozvojovej pomoci tretím krajinám napriek recesii, pätina by ju dokonca zvýšila. Klesá však presvedčenie Fínov o tom, či je takáto pomoc účinná.

Nórsko

„’Tento rok sme v meste nevideli veľa ľadových medveďov, ešte nie sú hladní.’ Sprievodca skontroloval svoju pušku, potom ešte raz, než sa ku mne s upokojujúcim úsmevom otočil.” Špicbergy sú najsevernejšou časťou Nórska, najväčší ostrov rovnomenného názvu je veľký asi ako Írsko pýšiace sa honosnými ľadovcami, fjordmi, miliónmi vtákov, opaľujúcimi sa mrožmi a polárnymi medveďmi. Tých je tu viac ako samotných obyvateľov, približne 3.000, takže varovanie neopúšťať hlavné mesto – Longyearbyen – bez sprievodcu, sa tu berie úplne vážne. Sprievodca má so sebou zbraň, vie ako ju použiť ale predovšetkým vie, ako medveďa odstrašiť, pretože jeho zabitie je poslednou možnosťou. Tiež ste dostali chuť zažiť Špicbergy na vlastné oči?:)

Foto: http://www.flickr.com/photos/vidar2010/5583251764/in/photostream/

Podľa nového prieskumu sú obyvatelia Nórska najviac hrdí na „fjorder og fjell“fjordy a hory. Z vlastnej skúsenosti však viem, že mnoho Nórov, hlavne mladých študentov, príliš po krajine necestuje, no naopak pri túre po horách v okolí Bergenu som ich postretal stovky ľudí všetkých vekových kategórií. A tiež z vlastnej skúsenosti viem, že Nóri sú si vedomí svojej dobre povesti vo svete a taktiež sú na ňu hrdí.

Nórsky mliekarenský gigant Tine dokúpil zo zahraničia 200 ton masla, aby sa Nórsko vyhlo maslovej katastrofe z minulého roka. Prvý polrok sa v Nórsku predalo 3.900 ton masla, o 500 ton viac ako za rovnaké obdobie minulý rok. Preto sa spoločnosť pre istotu predzásobuje.  Niektorí berú nedostatok masla naozaj vážne.

Nórska stredová strana vraj zvažuje odchod zo Schengenského priestoru aby opäť získala kontrolu nad svojimi hranicami. Dôvodom sú hlavne organizované zločinecké skupiny z Rumunska a Bulharska. Len dodám, že skupiny (organizované) Rumunov a Bulharov žiadajúcich od ľudí peniaze sú na juhu krajiny úplne bežné.

„Zlatan, tvoj plat je nehorázny.“ Švédsky futbalista si v parížskom Saint Germain príjde ročne na 15 miliónov EUR. 75 % mu však vezme plánovaná francúzska „luxusná daň“.  Celá správa v českom znení na ihned.cz.

Švédsko

Každý rok v júli sa vo Västerås (približne 100km severozápadne od Stockholmu) koná celosvetový automobilový festival Power Big Meet. Nájdete to cez 17.000 áut z 50. a 60. rokov, mustangy, corvetty, camará a iné.

Ďalšie obrázky nájdete tu  alebo na oficiálnej stránke festivalu.

Morské mŕtve zóny sú tragickým príkladom negatívneho vplyvu človeka na svetový oceán. Tok hnojív, odpadných vôd i priemyselného odpadu do riek a morí si pýta svoju daň i v Baltskom mori, ktoré obsahuje najväčšiu mŕtvu zónu vytvorenú človekom na svete. Švédsky tím výskumníkov teraz testuje systém, ktorý by mal do mora pumpovať kyslík a tak napomôcť k obnoveniu života v kritických oblastiach oceánov a morí. Viac na edition.cnn.com.

IKEA začína variť vlastné pivo. Tento nábytkársky obor úspešne prevádzkuje stravovacie zariadenia, jej švédske mäsové guličky pozná takmer každý, v centrále si možno povedali, prečo to neskúsiť i s pivom?

Jednou z veľmi obľúbených spoločenských aktivít vo Švédsku je tzv. fika – voľne preložené ako ísť na kávu a zákusok. Môže ísť o stretnutie s kolegami alebo priateľmi, ale veľmi dobre sa hodí i ako označenie prvého rande, väčšinou neskoro popoludní. Článok na tejto stránke prináša päť miest Stockholmu, ktoré sú pre takúto udalosť ideálne.  OK, o Stockholme sa píše všade, ale čo taký Göteborg? Tu je 5 tipov čo v tomto meste neobísť od rodenej obyvateľky druhého najväčšieho švédskeho mesta.

Biznistip zo Švédska – Jane Arrowsmith si všimla, že v jej okolí je množstvo ovocných stromov, ktoré nik neoberá – dohodla sa preto s ich majiteľmi, že im ich pooberá, dá im naspäť 20-25 % v podobe džemu alebo džúsu a zvyšok predá na lokálnom trhu.

Švédsky pohár v jachtingu – deň 2. (včera)

Švédska stolnotenisová legenda Jörgen Persson bude učiť čínských borcov angličtinu ako prípravu na OH v Londýne.

Island

Islandu sme sa v minulých článkoch venovali pomerne dosť, dnes trošku nadviažeme. Dobrým príkladom, ako využívať lacnú islandskú energiu (ktorá je významnou komparatívnou výhodou tohto ostrova, viac v prvom príspevku v tomto článku) sú dátové centrá. Servery a cloud computing sú mimoriadne energeticky náročné, preto náklady nie sú zanedbateľné. Pokiaľ navyše svoje služby môžete predávať s tým, že využívajú zelenú energiu z Islandu, atraktivita tohto ostrova ako základne pre technologické centrum stúpa. Prečo teraz? Islandská ekonomika zažila v rokoch 2008-2009 strmhlavý pád a teraz, keď sa jej ekonomika stabilizuje, rozhliada sa po nových a perspektívnych možnostiach. Rozhodujúcim faktorom sú nové podmorské vysokorýchlostné dátové káble (Dánsko – Island spustené v 2008, Kanada – Grónsko – Island spustené v 2009, Island – Faerské ostrovy – Británia spustené v 2004). Viac vo veľmi zaujímavom článku.

Reklamy