Švédsko

Kurátori Švédska. Tak sa nazýva jedinečný projekt, v ktorom hlavnú úlohu zohráva oficiálny švédsky účet na Twitteri. Tento účet je ale v rukách bežných Švédov – každý týždeň je vybraný Švéd alebo Švédka, ktorí cez tento účet zdieľajú myšlienky, názory, tipy, príbehy…veci, ktoré sú nejakým spôsobom prepojené so Švédskom, ako uznajú za vhodné.

Oázu 30. a 40. rokov minulého storočia nájdete v tejto Stockholmskej čokoládovni. Takto vyzerá predajňa, kde si povedali, že atmosféra bude jednoducho dokonalá.

 

Švédska pošta doručila pohľadnicu odoslanú pred 50 rokmi. V roku 1962 ju odoslala dcéra svojmu otcovi z letného tábora.

Počuli ste o švédskych „sendvičových“ tortách? Na obrázkoch vyzerajú celkom chutne!

Za prvý polrok zabavili na švédskych hraniciach asi 250 tisíc litrov vína, piva a iného alkoholu. Prehliadky sa sústreďujú na mikrobusy; dovoz alkoholu z EÚ do Švédska nie je nijak obmedzený, musí však byť zrejmé, že je určený na osobnú spotrebu. Švédom sa tiež podarilo chytiť i známeho nórskeho pašeráka Erika Falla so stovkami litrov vodky. 65-ročný Nór bol pred niekoľkými rokmi zapletený do pašeráctva, ktoré viedlo k úmrtiu 18 ľudí, ktorí vypili metanol. Odsedel si 8 rokov a tento týždeň bol chytený po naháňačke, v ktorej účinkovalo 10-12 policajných áut.

Začiatkom augusta sa v Stockholme uskutoční psí festival – cieľom udalosti je nájsť pre psíkov nových majiteľov – minulý rok na tomto podujatí našlo svoj nový domov 40 z nich.

Vo Švédsku vzniklo nové náboženstvo propagujúce zdieľanie súborov.

Výlet južným švédskom – z Göteborgu po pobreží smerom na juh. Naozaj skvelá galéria obrázkov.

Dánsko

V Kodani funguje niečo ako cyklistická knižnica – za vratnú zálohu 500 dánskych korún (okolo 70 EUR) si môžete na niekoľko dní požičať akýkoľvek bicykel z ponuky. Nejedná sa o bežné bicykle, ale rôzne varianty nákladných bicyklov a iné, určených napríklad na prepravu nákladu alebo detí do školy (písali sme o nich minule). Úmyslom je nechať ľudí vyskúšať si ich a azda aj posmeliť k nákupu.

Ako súvisí usporiadanie mesta so správaním jeho obyvateľov? Kultúra a podnebie sú po celom svete rôzne, ale ľudia sú rovnakí. Budú sa stretávať a zhromažďovať na verejných miestach, pokiaľ im ho dáte. Architekt Jan Gehl vysvetľuje, že pred 20 rokmi chodili ľudia do centra Kodane kvôli nákupom. Pokiaľ sa ich spýtate, prečo tam idú dnes, odpovedia, že idú jednoducho „do mesta“. Kodaň výrazne rozšírila pešie zóny a v meste prekvitá ŽIVOT. Tento článok mi v mnohom pripomína otvárací ceremoniál tohtoročných olympijských hier.

Noma, dánska reštaurácia bola po tretíkrát po sebe vyhlásená za najlepšiu reštauráciu na svete. Prečítajte si zážitok z podniku, kde vás obed pre štyroch vyjde na 35.000 Kč. V českom jazyku i s množstvom obrázkov.

Poriadna dávka dánskej zmrzliny:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Približne polovica dánskych úradov má vo svojej flotile nejaký elektromobil, ďalšie úrady majú nákup v pláne.

Nádherné!! fotky z Kodane.

Nórsko

Včera sa v Stavangeri skončil foodfestival, ktorý navštívilo asi štvrť milióna ľudí. Je najväčším podujatím svojho druhu v Škandinávii a organizuje sa pravidelne už od roku 1998. Tohtoročný Gladmat festival bol zameraný na dary mora.

 

Na Kunstmuseu v Trondheime nikdy nebude viať nórska zástava, pokiaľ mu bude šéfovať súčasný riaditeľ , Pontus Kyander. Na všetkých verejných budovách zástava viať musí, toto múzeum však nespadá pod správu štátu a riaditeľ by to považoval za formu nacionalizmu. Nie všetci zdieľajú jeho názor.

Nórske vojenské letectvo slávi 100 rokov, tento rok sa v mnohých mestách (Oslo, Stavanger, Bodø a ďalšie) uskutočnia letecké show. Tu je zoznam podujatí + malá upútavka:

 

Mnoho žien zo zahraničia vydatých v Nórsku, hlavne Thajčanok, končia ako prostitútky. Podľa prieskumu je to každoročne zhruba 670 žien.

Replika Hydroplánu, ktorý Roald Amundsen využil pri ceste na severný pól, bude vystavená v Nemecku. Bolo ich vyrobených viac ako 300, existuje však už len jeden, v Argentíne. Amundsenov bol zničený počas druhej svetovej vojny. Amundsen využil dve tieto lietadlá, ktoré nechal priviesť rozmontované na lodiach do Špicberg. Na ostrovoch ich obe so svojou výpravou (dohromady 6 ľudí) zmontovali. Pár hodín po vzlietnutí však museli obe núdzovo pristáť. Začal sa boj o život.

 

12 tisíc študentov v Nórsku nemá kde bývať. Najväčšie problémy s kapacitou majú Oslo, Bergen a Trondheim, ale aj Kristiansand, Grimstad, Tromso a Stavanger. Zdroj

Niekoľko parlamentných strán Nórska vážne uvažuje o zákaze žobrania. Zákon bol zrušený pred 6 rokmi. I samotná polícia si tento zákon vyžaduje, argumentujúc, že so žobraním sa zvyšuje i kriminalita v mestách. I na bežnej prechádzke si môžete všimnúť, že mnohí žobrajúci z Rumunska alebo Bulharska sú dobre organizovaní. Riaditeľ štátnej polície dokonca hovorí, že verejné priestranstvá sú doslova monopolizované zahraničnými žobrákmi, ktorí žiadajú  poplatky od nórskych žobrákov, sami agresívne žobrú, okupujú opustené budovy a robia neporiadok. Zvažujú sa však i miernejšie postupy, napríklad, aby sa žobrajúci museli registrovať na polícii.

Niekoľko záberov – Oslo a fjordy.

Fínsko

Pozvánka na nočnú saunu do Helsínk – v piatok, 31. augusta od šiestej poobede do jednej po polnoci – vhodná príležitosť, ako spoznať fínsku kultúru a nových ľudí:) Detaily v pozvánke.

Hlavná železničná stanica v Helsinkáchfoto.

V Nórsku ale i vo Fínsku sú v mnohých hospodách a krčmách obľúbené spoločenské hry, v Nórsku sa dokonca na mnohých školách organizujú kvízové večery.

Požičovňa kolobežiek v Helsinkách.

Ako môže vyzerať grilovanie lososa.

Dizajnové lavičky k 200. výročiu Helsínk.

Medzi 20 kandidátmi na prezidenta v Somálsku je žena žijúca 20 rokov vo Fínsku.

Iná žena z Fínska predáva auto káčera Donalda:) Postavil jej ho jej otec pred 10 rokmi z troch rôznych áut, dokáže ísť 60km/h – tu je inzerát

Azda nie je týždeň, kedy by sa neobjavila nejaká novinka ohľadom fínskych Angry birds, tak teraz pre zmenu hneď dve – pohybmi ovládaná hra na Samsungu  a skutočná hra v jednej zo švédskych predajní.

Most lásky v Helsinkách.

Reklamy