Na sme.sk vyšiel zaujímavý postreh o tom, ako dnešné olympijské športoviská v Londýne žiaria a tie v grécku postavené pred ôsmimi rokmi chátrajú. Som rád, že si to niekto všimol.

Takéto megapodujatia síce so sebou nepochybne prinášajú i pozitívne investície – napríklad do infraštruktúry – ktorú budú ľudia využívať i dlho po akcii. EURO 2012 má napriek kritike veľkú zásluhu na tom, že sa v Poľsku za posledných 5 rokov zvýšilo množstvo rýchlostných komunikácií o 260 %  a diaľnic o 120 %. (zdroj)

Popritom sú ale obrovské investície nasmerované do jednorazových projektov, ktoré nemajú v budúcnosti využitie. Pri tohtoročnej olympiáde sa kládol veľký dôraz na to, aby lesk nových londýnskych stavieb nezhasol pár mesiacov či rokov po hrách. Známa je stratégie na regeneráciu Stratfordu vo východnom Londýne, ktorý bude hlavným dejiskom olympijských hier. Veľmi dobrý článok na túto tému je tu. Píše sa v ňom i o tom, ako výborne využila svoju šancu v deväťdesiatom druhom Barcelona. „V osemdesiatych rokoch by pri predstave príjemne stráveného predĺženého víkendu katalánska metropola napadla len málokomu. Dnes hrá Barcelona v európskom turizme prvú ligu spoločne s Rímom či Parížom. Hry pomohli vdýchnuť mestu život.“

Negatívnych príkladov je však neúrekom. Spomínané Grécko je len čerešničkou na torte zosobňujúcej predstavu celého gréckeho hospodárenia. Plytvaní, či už úmyselných alebo neúmyselných, v spojitosti s usporadúvaním veľkých akcií sme si užili i my.

V roku 2009 sa v Liberci konali Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní – boli to jedny z najväčších športových akcií v histórii Českej republiky. Ešte začiatkom tohto roku rozhodoval Mestský súd v Prahe o 399 miliónoch korún, ktoré v insolvenčnom konaní požadujú veritelia. (zdroj)

Z úplne iného súdku – Pražské kongresové centrum bolo pre zasadanie Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky v roku 2000 s veľkou pompou zrekonštruované, doteraz sa však zo svojich dlhov nevyhrabalo. (zdroj a zdroj)

 

Ako má toto všetko súvis so Škandináviou? 60 rokov po tom, čo Helsinki organizovali olympijské hry sú takmer všetky štadióny dodnes využívané. Do vtedajšej olympiády bolo navyše postavené letisko a vodný terminál – obe sa dodnes využívajú. (zdroj)

Je pravda, že dnešné hry sú iné ako tie v roku 1952, kedy celkový počet športovcov nebol ani polovičný. Za 60 rokov sme však ako ľudstvo dokázali niekoľkonásobne zefektívniť výrobné procesy a naakumulovať také množstvo skúseností, že problémy Liberca, Prahy alebo Grécka sú len ukážkou neschopnosti tamojších organizátorov.